Jak vybrat správnou velikost brýlí

Správný výběr velikosti brýlových obrub je důležitý hned z několika důvodů. Obruba musí na obličeji perfektně sedět, nesmí tvořit otlaky nebo přečnívat přes okraj obličeje.

Šířka brýlové obruby by měla být v poměru se šířkou obličeje, přičemž oči by měly být přibližně uprostřed očnice brýlové obruby. Příliš široká obruba by mohla navodit dojem, že jsou oči blíže u sebe, zatímco úzká obruba by se zařezávala do spánků. Utlačovala by cévy probíhající v této oblasti a způsobovala bolesti hlavy a další potíže.

Při správném výběru tak není brýlová obruba namáhána a její životnost se tím prodlouží. Na vnitřní části stranice (nožičky) jsou uvedena tři čísla, která označují rozměry brýlí. V tomto pořadí jsou to šířka očnice, šířka nosníku a délka stranice. Všechny tyto hodnoty se udávají v milimetrech.

Šířka očnice – označuje horizontální šířku jedné z čoček obruby v milimetrech.

Šířka nosníku – je vzdálenost mezi čočkami v milimetrech. Měří se mezi dvěma nejbližšími body dvou čoček.

Délka stranice – se měří podél spánku, z jednoho konce na druhý, včetně koncovky.

Výška očnice - označuje výšku očnice v milimetrech (většinou se na brýlové obrubě neuvadí).

velikost délka poloviční

Nesmíme zapomenout také na počet dioptrií, které se budou do brýlí vsazovat. Abychom dosáhli optimálního estetického vzhledu, musíme vzít v potaz i tloušťku brýlových čoček. V případě plusových dioptrií (středová tloušťka) jsou vhodné oválnější brýlové obruby, u minusových (okrajová tloušťka) se širším okrajem.

U dětí je velice důležité dbát na to, aby zvolený tvar obruby byl opravdu dostatečně velký a brýle byly správně posazeny na obličeji. Při špatné volbě obruby může dítě koukat „ mimo“ obrubu a tím si zrak ještě více zhoršit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení