Jak vybrat správnou velikost brýlí

Správný výběr velikosti brýlových obrub je důležitý hned z několika důvodů. Obruba musí na obličeji perfektně sedět, nesmí tvořit otlaky nebo přečnívat přes okraj obličeje.

Šířka brýlové obruby by měla být v poměru se šířkou obličeje, přičemž oči by měly být přibližně uprostřed očnice brýlové obruby. Příliš široká obruba by mohla navodit dojem, že jsou oči blíže u sebe, zatímco úzká obruba by se zařezávala do spánků. Utlačovala by cévy probíhající v této oblasti a způsobovala bolesti hlavy a další potíže.

Při správném výběru tak není brýlová obruba namáhána a její životnost se tím prodlouží. Na vnitřní části stranice (nožičky) jsou uvedena tři čísla, která označují rozměry brýlí. V tomto pořadí jsou to šířka očnice, šířka nosníku a délka stranice. Všechny tyto hodnoty se udávají v milimetrech.

Šířka očnice – označuje horizontální šířku jedné z čoček obruby v milimetrech.

Šířka nosníku – je vzdálenost mezi čočkami v milimetrech. Měří se mezi dvěma nejbližšími body dvou čoček.

Délka stranice – se měří podél spánku, z jednoho konce na druhý, včetně koncovky.

Výška očnice - označuje výšku očnice v milimetrech (většinou se na brýlové obrubě neuvadí).

velikost délka poloviční

Nesmíme zapomenout také na počet dioptrií, které se budou do brýlí vsazovat. Abychom dosáhli optimálního estetického vzhledu, musíme vzít v potaz i tloušťku brýlových čoček. V případě plusových dioptrií (středová tloušťka) jsou vhodné oválnější brýlové obruby, u minusových (okrajová tloušťka) se širším okrajem.

U dětí je velice důležité dbát na to, aby zvolený tvar obruby byl opravdu dostatečně velký a brýle byly správně posazeny na obličeji. Při špatné volbě obruby může dítě koukat „ mimo“ obrubu a tím si zrak ještě více zhoršit.

Zpět do obchodu