Šilhání - strabismus

strabismus-silhaniŠilhání nebo-li strabismus, poznáte tak, že jedno nebo střídavě obě oči se stáčí různým směrem. Nejčastější příčina je vrozená či získaná porucha vidění, nebo poruchy funkce okohybných svalů. Často bývá spojeno s dioptrickou vadou – dalekozrakostí. Šilhání se může projevit v souvislosti s únavou, stresem nebo při pohledu na určitou vzdálenost.

Pokud si všimnete občasného šilhání dětí do 6 měsíců, nemusíte se znepokojovat, je to zcela normální a vše se většinou srovná. Určitě neuděláte chybu, když problém zkonzultujete s lékařem. Vznik této oční vady značně ovlivňuje dědičnost – riziko vzniku strabismu se zvyšuje při výskytu u blízkých příbuzných, a proto je na místě nechat dítě včas vyšetřit.

Strabismus, jako všechny oční vady, je nezbytné začít léčit ihned. Léčba spočívá v odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je zcela individuální, ale nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení. Brýle jsou nezbytné pro korekci oční vady, v případě tupozrakosti se lepší oko zakrývá, aby slabší oko bylo nuceno pracovat a co nejvíce se rozvíjet. Ortoptické cvičení napomáhá obnově zrakových funkcí a nácviku spolupráce obou očí. Léčba bývá dlouhodobá, cvičení probíhají v ordinaci očních specialistů, případně i doma.

Některé druhy šilhání, zejména spojené s tupozrakostí nebo i jinou oční vadou, lze úspěšně léčit pouze v dětském věku !!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení